categories

Wapno granulowane

Co to jest wapno granulowane?

Wapno granulowane jest obecnie coraz bardziej docenianym nawozem na rynku. Można je przedstawić za pomocą wzoru chemicznego CaCO3. Jak sam wzór chemiczny wskazuje jest to wapno węglanowe. Wapna tlenkowego nie można sprowadzić do postaci granulatu. 

 

Zalety wapna granulowanego

Jedną z najważniejszych zalet wapna granulowanego jest jego doskonała przyswajalność przez glebę. Oczywiście przekłada się to na wysokość osiąganych przez rolników plonów. Dodatkowo stosowanie wapna granulowanego jest także korzystne pod względem ekonomicznym. A to dlatego, że granulatu nie trzeba mieszać z ziemią, wystarczy rozsiewać nawóz po wierzchu. Dodatkowo postać granulatu umożliwia równomierne wysianie nawozu na pole uprawne. Co ma bardzo duże znaczenie przy doborze dawki nawozu (możliwość równomiernego rozsiania sprawia, że można stosować mniejsze dawki nawozu). Równomierność oznacza również większą dokładność w procesie wapnowania. Użytkownicy nawozów zachwalają również łatwość przechowywania wapna granulowanego oraz prostotę użytkowania. Do rozsiania wapna granulowanego wystarczy zastosować podstawowy rozsiewacz rolniczy. Stosowanie nawozów sypkich wiąże się z dużymi stratami produktu. Dodatkowo wapno granulowane można stosować zarówno zimą, jak i wiosną na cienką pokrywę śnieżną. Poza tym jako jedyny nawóz można stosować go w fazie wzrostu rośliny, czyli pogłównie w celu ratowania uprawy.

 

Co wziąć pod uwagę kupując wapno granulowane?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nawozów w formie granulatu, należy kierować się ich reaktywnością oraz granulacją. Wapno odmiany 04 jest najbardziej efektywne i składa się w ponad 50% z CaO i w ponad 90 procentach z CaCO3. Takie też zalecamy kupować, jeśli chcemy optymalizować koszty uprawy. Co do granulacji im mniejsza tym lepiej. 

 

Nie daj się oszukać!

Niestety na rynku dostępne są podróbki granulatów, które są w rzeczywistości drobno zmielonym kamieniem zazwyczaj dolomitem. Niestety produkty te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów a ich czas działania jest bardzo długi. Nie wspominając już o samych efektów, które są praktycznie niezauważalne. Jak rozpoznać podróbkę? Wsyp do szklanki wody 2 łyżki nawozu. Jeśli nawóz nie rozpuści się, a na dnie pojawią się drobne kamyki możemy być pewni, że mamy do czynienia z podróbka. Oryginalny granulat utworzy zawiesinę przypominającą mleczko. 

 

Jak powstaje granulat?

Proces ten różni się w zależności od producentów, stosowanych technologii i surowca. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że pierwszym etapem produkcji wapna granulowanego jest pozyskanie surowca, czyli skały z kopalni odkrywkowej. Następnie skały te są przewożone do fabryki i kruszone. Kolejny etap polega na oczyszczeniu otrzymanego półproduktu z domieszek takich jak np. glina. Następnie półprodukt jest mielony, suszony a na końcu granulowany. 

 

Cena wapna granulowanego 

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór wapna granulowanego. Choć wszyscy producenci zapewniają o jakości ich produktów, to już krótki przegląd ofert pozwala zauważyć, że ceny nawozów są bardzo zróżnicowane. Skąd zatem te różnice? Po pierwsze wiele zależy od tego, jaki surowiec został wykorzystany do produkcji granulatu. Po drugie wpływ na cenę ma technologia produkcji, czyli jej stopień zaawansowania i czas produkcji. Na cenę produktu końcowego wpływają także prowadzone badania naukowe, obsługa rynku i koszty magazynowania. Zatem produkty bardzo tanie powinny obudzić naszą czujność. Pamiętajmy, że produkt najlepszej jakości nie będzie produktem najtańszym, ale będzie efektywny i ostatecznie i tak tani- jeśli zwrócimy uwagę na to jak jego zastosowanie przekłada się na uzyskane efekty.

 

Sposób przechowywania

Zapewnij suche miejsce, w którym nawóz nie przemarznie i nie zawilgotnieje. Woda nie wpłynie na skład chemiczny wapna, ale może wpłynąć na strukturę granulek.

 

Wapno granulowane POLCALC - worki 25kg, worki 50 kg i BIG BAG 500 kg od producenta - zobacz skład, ceny, dawkowanie, po wejściu w produkt

Podkategorie

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Aktywne filtry