categories

Wapno węglanowe

Wapno węglanowe charakterystyka

Wapno węglanowe służy przede wszystkim do odkwaszania gleby, czyli neutralizacji kwaśnego pH gleby. Dodatkowo wpływa na przyswajalność mikroelementów oraz azotu fosforanu i potasu przez rośliny. Nawóz dobrej jakości zawiera co najmniej 90% CaCo3, czyli wapna węglanowego. Wapno węglanowe powstaje w wyniku kruszenia i mielenia skał wapiennych ewentualnie występuje w kopalniach odkrywkowych, jako kopalina. Na wapno te, często mówi się potocznie, że jest to kreda jeziorna, pastewna, pylista lub mączka wapienna. W uproszczeniu można powiedzieć, że wapno węglanowe występuje pod postacią skał wapiennych, jednak różnią się one czystością składu chemicznego.

 

Jak powstaje wapno węglanowe?

Najlepsze nawozy powstają ze skał które nie zawierają zanieczyszczeń takich jak glina, czy woda. Dodatkowo bardzo ważne jest, by skały te były jak najbardziej zmielone. Im bardziej nawóz jest rozdrobniony tym większa skuteczność nawozu, gdyż cząstki pyliste są wtedy bardzo drobne, dzięki czemu przenikanie nawozu do gleby przebiega szybciej i daje lepsze rezultaty. Większe rozdrobnienie półproduktu przekłada się na wyższy stopień reaktywności produktu końcowego. Wapno węglanowe wysokiej jakości, które jest dobrze rozdrobnione łatwo rozpoznać. Wystarczy do szklanki wody dodać dwie łyżki wapna, jeśli uzyskamy tzw "mleczko" to możemy być spokojni o granulację nawozu. W przypadku wapna słabej jakości na dnie pozostanie piasek. Kupując nawóz warto zwrócić też uwagę na to jakiej odmiany jest oferowane wapno. Wapno charakteryzujące się najwyższym stopniem efektywności jest wapno granulowane odmiany 04, które zawiera ponad 50% CaO i ponad 90% CaCo3.

 

Z czym nie stosować wapna węglanowego?

Warto pamiętać by wapna węglanowego nie mieszać z granulowanym fosforanem amonu, obornikiem, pylistym siarczanem amonu i azotem w formie amonowej. Dodatkowo nie powinno mieszać się węglanu wapnia z Super Fosfatem ani w formie pylistej, ani granulowanej. Pomiędzy wapnem węglanowym a powyżej wymienionymi nawozami należy zachować odstęp od 4 do 8 tygodni. Poza tym w koszu rozsiewacza rolniczego wapna węglanowego nie zaleca mieszać się z żadnymi nawozami.

 

Cechy wapna węglanowego

Dzięki temu, że jest to nawóz mineralny pochodzenia naturalnego, to nie trzeba się obawiać, że poprze zastosowanie zbyt wysokiej dawki wapna przyczynimy się do przewapnowania wapnem węglanowym. Nie ma takiej możliwości, ponieważ rośliny same pobierają stosowną ilość produktu. Kolejnym atutem wapna węglanowego jest to, że jako jedyne może być stosowane pogłównie. Stosowanie dawek dokarmiających w fazie wzrostu rośliny nie przyczyni się do popalenia roślin. Nim jednak zdecydujemy się na wapnowanie pogłówne warto dowiedzieć się, czy taki zabieg jest zalecany w przypadku uprawy konkretnej rośliny. Wapno węglanowe działa trochę wolniej od wapna tlenkowego, ale jego stosowanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze a w dłuższej perspektywie przynosi lepsze rezultaty. Dodatkowo tylko wapno węglanowe może występować w postaci granulowanej. Przechowując wapno węglanowe szczególnie to w postaci granulowanej należy zadbać o to, by nie zawilgociło i by nie przemarzało. Woda co prawda nie wpłynie na zmianę składu chemicznego wapna, ale struktura granulek może ulec osłabieniu. Podsumowując do głównych zalet wapna węglanowego możemy zaliczyć: łatwą przyswajalność nawozu przez glebę, Szybki wpływ na pH gleby, korzystny wpływ na uprawę roślin i przyswajalność przez nie zarówno wapna, jak i mikroelementów, możliwość stosowania pogłównego, wapnowanie po wierzchu, możliwość wystąpienia w formie granulatu (co umożliwia równomierne wysiewanie nawozu), dostępność nawozów o wysokim stopniu reaktywności, łatwość i ekonomiczność wysiewu, łatwy sposób przechowywania dzięki opakowaniom typu big-bag.

 

Dlaczego kupić wapno węglanowe?

Odpowiedź jest prosta, to najlepszy produkt na rynku, zawierający najwyższej jakości naturalne składniki powiązane w sposób ekologiczny, bez dodatku substancji granulujących. 

Porównując skład i cenę wapna Polcalc, to w tym momencie jest to najbardziej opłacalny produkt na rynku polskim.

 

Wapno węglanowe (kredowe) worki i bigbag od producenta Polcalc - zobacz skład, ceny, dawkowanie, po wejściu w produkt

Podkategorie

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Aktywne filtry