categories

Wapno magnezowe

Charakterystyka wapna magnezowego

Wapno magnezowe to nawóz mineralny który łączy w sobie wapno oraz magnez. Do produkcji tego nawozu wykorzystuje się mączkę magnezową w postaci zmikronizowanej. Poza magnezem zawiera ona bardzo ważne dla rozwoju roślin mikro i makroelementy takie jak. Część nawozów powstaje z dolomitów jednak stosowanie takich nawozów przynosi bardzo słabe rezultaty. Zainteresowanie wapnem magnezowym wzrasta ze względu na coraz większą świadomość rolników. Warto wspomnieć tu o tym, że większość gleb w Polsce charakteryzuje się niskim poziomem magnezu. A dodatkowo magnez jest łatwo wypłukiwany, stąd należy nawożenie powtarzać co jakiś czas. Na wymywanie magnezu z gleby szczególnie narażone są gleby lekkie i zakwaszone. Wapno magnezowe może występować w postaci granulowanej, która jest szczególnie zalecana ze względów ekonomicznych. Dlaczego? Bo postać granulowana takiego nawozu umożliwia równomierny wysiew nawozu, a co za tym idzie można zastosować mniejszą dawkę nawozu. W nawozach dobrej jakości zawartość magnezu ( MgCo3 )wynosi ponad 40%. Obecnie na rynku oferowane są wapna magnezowe produkowane w technologi ekologicznej albo z użyciem klejów oraz ulepszaczy. 

 

Wpływ wapna i magnezu na rośliny

Wapno przyczynia się do odkwaszania gleby, tworząc środowisko przyjazne dla rozwoju roślin. Poza tym, że wpływa na glebę , oddziałuje również na same rośliny. Stymuluje wzrost korzeni roślin, buduje ściany komórkowe roślin, neutralizuje kwasy organiczne oraz aktywuje enzymy. Rośliny, które nawożone są wapnem są bardziej odporne na różnego rodzaju infekcje oraz patogeny. 

Magnez wpływa z kolei na przebieg procesu fotosyntezy u roślin, syntezę tłuszczów białek i węglowodanów, rozwój systemu korzeniowego, transport asymilatów, czy efektywność pobierania składników pokarmowych przez rośliny z gleby, odporność roślin na choroby. 

Nawozy zawierające zarówno magnez jak i wapń w swoim składzie przyczyniają się do uzyskiwania przez rolników, sadowników, działkowców lepszych efektów, większych plonów. 

 

Reaktywność wapna węglanowego

Obecnie na rynku dostępne jest wapno magnezowe, którego reaktywność jest bardzo wysoka bo wynosi 100%. Kupując wapno magnezowe warto zwrócić uwagę na technologię w jakiej zostało wyprodukowane, gdyż to znaczący czynnik wpływający na stopień reaktywności nawozu. Oczywiście najlepiej wybierać nawozy wyprodukowane w technologii ekologicznej. Po pierwsze można je stosować w uprawach ekologicznych. Po drugie do procesu produkcji granulatu wykorzystywana jest woda, która wiąże ze sobą granulki. To właśnie ona przyczynia się do wysokiej reaktywności nawozu, gdyż nawóz który rozsiany jest na polu, przy pomocy niewielkiej ilości rosy, deszczu, czy wody zawartej w glebie ulega rozpuszczeniu i przenika szybko wgłąb gleby. Produkty, które wiązane są przy użyciu klejów mogą rozkładać się i reagować z glebą bardzo powoli- nawet kilka lat. 

  

Wapno magnezowe granulowane (dolomitowe) worki i bigbag od producenta Polcalc - zobacz skład, ceny, dawkowanie, po wejściu w produkt

Podkategorie

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Aktywne filtry