Złote zasady wapnowania

Złote zasady wapnowania

Wapnowanie przynosi efekty pod warunkiem, że jest ono robione prawidłowo.

Są schematy, których należy się trzymać oraz mity, które trzeba obalić. Chcesz utrwalić wiedzę, poznać opracowany przez specjalistów schemat działania, który pozwoli osiągnąć wysoką efektywność? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania ze złotymi zasadami wapnowania.

Jak wapnować?

Wśród dużej grupy rolników panuje przekonanie, że wapno należy wysiewać pod orkę. Czy mają racje? Absolutnie nie. Poglądy te są przestarzałe, a co gorsza negatywnie wpływają na samo działanie wapna w glebie. Niestety wielu doradców, czy pośredników sprzedaży również utrwala te błędne przekonania. Warto jednak pamiętać, że często kierują się interesem swoim, a nie rolnika. Wapna nie stosujemy po żniwach i nie mieszamy z glebą poprzez orkę. Jak wygląda zatem prawidłowa metoda odkwaszania gleby? Na wyrównaną powierzchnię pola wysiewamy nawóz wapniowy po wierzchu. Dzięki temu będzie mógł powoli przenikać wgłęb gleby przez jej kolejne warstwy. Choć wapno jest nawozem mineralnym nierozpuszczalnym w wodzie, to potrzebuje wody by móc się przemieszczać. Deszcz powoduje że wapno przenika szybko i grawitacyjnie, czyli w niżej położone warstwy humusu. A następnie łączy się z kwasami zawartymi w glebie. Tylko taki sposób wapnowania powoduje, że wapno dociera również do warstwy ornej gleby, która jest najcenniejszą warstwą ze względu na uprawy. Najprościej mówiąc jeżeli wapno wysiejemy pod orkę i wymieszamy z glebą, to z automatu znajdzie się ono w niżej położonej warstwie gleby i przeniknie w dół, nie oddziałując do góry. Właściwe odkwaszanie gleby przyczynia się do uwalniania w glebie pierwiastków takich jak magnez. Dlatego warto dbać o pH gleby przeprowadzając wapnowanie w sposób prawidłowy i jednocześnie efektywny.

 

Dobór wielkości granulatu

Chcąc uzyskać jak najlepszą równomierność wysiewu nawozu wapniowego należy wziąć pod uwagę, by granulat którego używamy nie był zbyt duży. Najlepiej gdy granulki znajdują się w przedziale 2- 4mm. Dzięki temu odległość między granulkami będzie mniejsza co umożliwi bardziej równomierne odkwaszenie gleby. Kierowanie się tą zasadą przy wyborze nawozu pozwoli nam nie tylko lepiej odkwasić glebę, ale także zaoszczędzić, gdyż nawet dawka 500 kg nawozu wapniowego na hektar, rozłoży się dostatecznie gęsto na wyrównanym polu.

 

Jakość nawozu wapniowego

Szeroka gama oferty nawozów, prężnie działające działy marketingowe oraz reklamy obiecujące cuda, nie ułatwiają rolnikowi wyboru nawozu. Łatwo pogubić się wśród haseł reklamowych i zapewnień przedstawicieli handlowych. A jednak nawóz dobry jakościowo, to nawóz skuteczny. Jak zatem wybrać nawóz charakteryzujący się wysoką jakością i na co zwrócić uwagę dokonując zakupu? Przede wszystkim surowiec z którego wytworzony jest nawóz nie powinien być krystaliczny. Chodzi tu przede wszystkim o nawozy mające postać mączek wapiennych, które w glebie są nie reaktywne, a co za tym idzie nawozy te nie działają. Po drugie zwróćmy uwagę na skład nawozu. Dobry jakościowo nawóz powinien zawierać przynajmniej 95% węglanu wapnia i jak najmniej wody oraz innych substancji. Przeliczając ilość nawozu na hektar w zależności od pH gleby nie możemy tak samo traktować kredy, wapna tlenkowego, czy dolomitu- gdyż ich jakość i wpływ na glebę zupełnie się różnią. Po trzecie nawóz mineralny musi być dobrze rozdrobniony, czyli pojedyncze jego cząstki powinny być rozdrobnione do wielkości kilku mikronów. I na tym etapie warto obalić pewien mit. Sprzedawcy którzy zapewniają, że nawóz składający się z cząstek o wielkości 100-200 mikronów- jak piasek, czy powyżej 200- jak kamyki będzie działał dłużej, zwyczajnie nas oszukują. Taki nawóz może działać jedynie w 5-10% masy reszta nie zadziała nigdy. Zatem taki nawóz nie działa jest niereaktywny. Rozdrobnienie surowca możemy sprawdzić nawet sami w warunkach domowych. Wystarczy do szklanki wody wsypać łyżkę nawozu. Nawóz który słabo się rozpuszcza a na dnie pozostawi piasek i kamyczki to nawóz słaby jakościowy. Zbyt mało rozdrobniony, więc jego działanie będzie znikome. Nawóz który po wsypaniu do wody wytworzy mleczną zawiesinę i w całości się rozwodni tworząc koloid a wykonany jest z odpowiedniego surowca, na pewno zadziała i odkwasi glebę. W uproszczeniu 1 tona dobrego nawozu zastąpi 20 ton nawozu złożonego z piasku wapiennego i kamyczków, który na oko będzie wyglądał tak samo. Obecnie można kupić na rynku granulat którego reaktywność wynosi 100%. Warto zatem wybierać nawozy dobre jakościowo.

 

Agrotechnika a stosowanie wapna

Stosowanie nawozów wapniowych a azotowych i NPK (zawierających azot, fosfor, potas) wymaga odpowiedniej kolejności. Nawozy wapniowe są dla gleby, nawozy azotowe i NPK to nawozy dla roślin. Zdarza się, ze mimo dużych nakładów poniesionych na nawozy NPK nie widać wymiernych efektów w postaci plonów. To dlatego, że najpierw należy przygotować glebę, a więc zastosować nawóz wapniowy a dopiero później nawozy dla roślin. Tylko taka kolejność pozwoli osiągnąć zadowalające rezultaty i maksymalizować korzyści. Jeżeli gleba jest zakwaszona to azot fosfor i potas „zjadany jest” w pierwszej kolejności przez kwasy, a dopiero to co zostanie, trafia do rośliny. Z kolei gleba odkwaszona, zrównoważona umożliwia dotarcie tych pierwiastków do roślin. Podsumowując ważna jest kolejność działania, najpierw odkwaszamy glebę, potem dostarczamy nawozy odżywcze roślinom.