Wapno węglanowe, dolomitowe, tlenkowe, odpadowe, kredowe jeziorne. Które wybrać?

Wapno węglanowe, dolomitowe, tlenkowe, odpadowe, kredowe jeziorne. Które wybrać?

 

Wapno węglanowe, dolomitowe, tlenkowe, odpadowe, kredowe jeziorne. Które wybrać?

 

Obecnie w rolnictwie stosuje się kilka rodzajów wapna. Jak wybrać to właściwe, czyli bezpieczne dla naszych upraw, charakteryzujące się wysoką reaktywnością i tym samym skutecznością a jednocześnie nie rujnujące naszego portfela? W tym artykule postaramy się przybliżyć rodzaje wapna, które stosowane są w rolnictwie wskazując jednocześnie, czy zalecamy to rozwiązanie, czy też nie.

 

 

Wapno tlenkowe- co warto wiedzieć?

 

Jednym z rodzajów wapna, którego stosowania nie zalecamy jest wapno tlenkowe o wzorze chemicznym CaO. Potocznie stosuje się także nazwy wapno budowlane oraz wapno palone. Powstaje poprzez prażenie kamienia wapiennego, czyli nie jest to produkt pozyskiwany naturalnie. Wapno takie charakteryzuje się bardzo wysoką reaktywnością, niestety jest ona zbyt wysoka. Co to oznacza? Po pierwsze konsekwencją stosowania takiego wapna może być przewapnowanie gleby, po drugie możemy poprzez zastosowanie tego wapna zniszczyć „popalić” nasze uprawy. Wynikiem reakcji wapna tlenkowego oraz wody jest wodorotlenek wapnia, który nie jest przyjazny dla roślin, gdyż jest to silnie żrąca substancja.

 

 

Wapno dolomitowe- czy warto?

Nawozy dolomitowe są bardzo popularnym środkiem stosowanym przez rolników. Jest to tak naprawdę wapno dolomitowe zwane także wapnem drobno kruszonym, czy też wapnem kopalnianym. Już na samym wstępie zaznaczymy, że nie popieramy procesu wapnowania gleby przy zastosowaniu tego nawozu. Jak sama nazwa wskazuje nawozy te powstają z dolomitów poprzez ich kruszenie. Nawozy te zawierają zazwyczaj węglan wapnia oraz małą ilość magnezu stąd też sprzedawane są jako nawozy wapniowo- magnezowe. Niestety jest to najgorszy i zarazem najmniej reaktywny rodzaj wapna jakie może zastosować rolnik. Co gorsza produkt ten sprzedawany jest często w dużych ilościach i za wysokie kwoty. Jest to zwykłe oszustwo gdyż efektywność nawozu dolomitowego jest taka sama jak wysypanie na pole zwykłego piasku. Odkwaszanie gleby za pomocą wapna dolomitowego nie przynosi praktycznie żadnych rezultatów. Dlaczego efektywność stosowania nawozów dolomitowych jest bliska zeru? Ponieważ dolomit swoją strukturą przypomina kwarc charakteryzujący się krystaliczną strukturą i brakiem rozpuszczalności w wodzie. Ze względu na znikomą przyswajalność, nie zalecamy stosowania tego wapna. Chcesz mądrze wydać swoje pieniądze? Nie kupuj wapna dolomitowego.

 

 

Wapno węglanowe- nasz numer jeden.

Wapno to można przedstawić za pomocą wzoru chemicznego CaCo3. Potocznie stosuje się nazwy mączka wapienna, kreda jeziorna kreda pastewna i pylista. Te potocznie stosowane nazwy to tak naprawdę rodzaje wapna węglanowego, które różnią się miedzy sobą sposobem i materiałem z którego pozyskane jest wapno węglanowe oraz efektywnością działania. Wapno węglanowe powstaje w wyniku kruszenia i mielenia skał wapiennych ewentualnie jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Zaletą wapna węglanowego jest to, że jest to produkt naturalny, występujący w przyrodzie pod postacią skał wapiennych. Dlatego tak bardzo cenimy wapno węglanowe. Jednak ze względu na to skąd pochodzi wapno to cechuje się ono różnym stopniem czystości składu chemicznego. Nie wszystkie wapna węglanowe charakteryzują się wysoką skutecznością, gdy stosowane są jako nawóz w celu odkwaszenia gleby. Wybierając wapno węglanowe jako nawóz musimy kierować się kilkoma parametrami nawozów. Przede wszystkim stopniem zmielenia im drobniej zmielone, tym lepiej. Czystością składu chemicznego- nawóz nie powinien zawierać wody, gliny i zanieczyszczeń.  Zatem czytajmy jaka jest zawartość wapna węglanowego w nawozie. Zawartość na poziomie 70 % powinna nas od razu zniechęcić. Odmiana wapna to kolejny parametr na który należy zwrócić uwagę - dla rolników najlepsze będzie wapno odmiany 04. Klasyfikację wapna można znaleźć w Ustawie o nawozach i nawożeniu z 26 lipca 2000 r. Wapno odmiany 04 ma doskonały skład, gdyż zawiera  ponad 90 % CaCo3 (wapna węglanowego) i ponad 50% Ca0. Nawozy te są droższe ale ich cena przekłada się na skuteczność, co powoduje że w ostatecznym rozrachunku, że i tak wychodzą taniej, niż stosowania wapna, o niskim stopniu efektywności

  

Wapno kredowe jeziorne.

Kreda jeziorna jest osadem powstałym w zbiornikach słodkowodnych, który gromadzi części mineralne takie jak węglan wapnia. Węglan wapnia powstaje poprzez rozpuszczenie substancji budujących organizmy żywe, przede wszystkim rośliny. Wapno kredowe jeziorne charakteryzuje się bardzo drobną strukturą. A według klasyfikacji zawartej w wymienionej powyżej ustawie jest to odmiana wapna 06a. Wapno kredowe jeziorne zazwyczaj występuje jako produkt granulowany lub suszony, jednak w porównaniu do nawozów, które powstają w wyniku kruszenia skał wapiennych odmiany 04 jest zdecydowanie mniej skuteczny i zarazem wydajny.

 

 

Wapno odpadowe- odradzamy

 

 

Wapno odpadowe to zazwyczaj wapno pocelulozowe. Charakteryzuje się wysokim stopniem zanieczyszczenia, zatem w wapnie odpadowym wapna właściwego będzie tylko od 30 do 50 procent. Przydatność rolnicza takiego wapna jest bardzo wątpliwa, a co gorsze wapno to może negatywnie wpływać nie tylko na glebę ale również na same uprawy. Przed zastosowaniem takiego wapna koniecznie należy poddać je badaniu chemicznemu, gdyż może się okazać, że ze względu na zawartość wysokotoksycznych metali ciężkich, ryzyko skażenia pól uprawnych będzie bardzo wysokie. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że stacje chemiczno-rolnicze badają takie wapno tylko pod kątem zawartości ołowiu i kadmu, jeśli chodzi o pierwiastki ciężkie. A przecież wapno odpadowe może zawierać inne toksyczne substancje o których nie dowiemy się, na podstawie takiego badania. Wapno odpadowe jest bardzo tanie bo można je kupić już od złotówki za tonę. Ale czy naprawdę warto stosować wapno o znikomej skuteczności, które na dodatek może „zatruć” nasze pola i uprawy? Naszym zdaniem zdecydowanie nie.

Nasza rada

 

Gorąco zachęcamy wszystkich rolników aby wybierając wapno kierowali się nie ilością, czy ceną. Pamiętajmy, że najważniejsza jest jakość, ona pozwoli nam uzyskać zadowalające długoterminowe efekty. Wybierajmy produkty innowacyjne, granulowane, drobno zmielone odmiany wapna 04.